PostWysłany: Pon 18:14, 13 Paź 2008   Temat postu: Festiwal Nauki i Sztuki w Poznaniu 15-17.10.2008 r.
Asia Szczygłowska


Witajcie EQUUSI Exclamation

Dla tych z Was, którzy chcą zgłębić wiedzę na temat koni chciałabym powiadomić o możliwości uczestnictwa w wykładach organizowanych na Uniwersytecie Przyrodniczym w dniach 15-17 października 2008 r.

Oto tematyka:

15 października 2008 r.

KONKURSY JEŹDZIECKIE - PRZESZKODY ŁATWE I TRUDNE

Konkursy jeździeckie w skokach są sportem i zabawą. To jednak nie tylko rywalizacja o uzyskanie najlepszych wyników, miejsca w rankingu czy sprawdzenie umiejętności zawodników zdobytych podczas treningów, ale także ważne kryterium oceny wartości użytkowej konia. Można powiedzieć, że zawody konne to taka chwila prawdy zarówno dla jeźdźca, konia, trenera, jak i dla hodowcy. Istnieje wiele czynników, które pozwalają na precyzyjne określenie stopienia trudności konkursu i decydują o końcowym efekcie parkurowych zmagań zespołu, który stanowią jeździec i koń. Należą do nich m.in. konstrukcja przeszkód, ich kolorystyka, ustawienie na parkurze, rodzaj podłoża, wiek, rasa, płeć konia oraz doświadczenie zawodników. W naszych rozważaniach postaramy się omówić wymienione czynniki i przybliżyć zasady rozgrywania konkursów jeździeckich. Nasza prezentacja jest wynikiem badań przeprowadzonych podczas Ogólnopolskich Ofi cjalnych Zawodów jeździeckich w Skokach przez Przeszkody oraz Zawodów Międzynarodowych z cyklu kwalifi kacji Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej

Wykładowcy:

Karolina Bora, Mateusz Gieryn

Miejsce:

Ośrodek Nauki PAN,
ul. Wieniawskiego 17/19, sala 312, godz. 14.00-14.30

KONTAKT:

dr Anna Nowicka-Posłuszna,
tel. 061 848 72 38,
e-mail: aposlusz1@wp.pl

17 października 2008 r.

KONIKI POLSKIE – „DOBRE BO POLSKIE”

Wykład połączony z prezentacją filmu. Pragniemy przybliżyć Państwu naszą jedyną rodzimą, prymitywną rasę koni – koniki polskie. Koniki - potomkowie tarpanów - od szeregu lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród miłośników zwierząt. Odznaczają się one wyjątkowymi cechami, które trudno znaleźć u innych ras koni. Najbardziej zaskakującą cechą jest ich wytrzymałość na ciężkie warunki atmosferyczne, co wskazuje na to, że są w stanie przez cały rok przebywać pod gołym niebem. W naszym kraju spotkać je można w hodowlach zwanych rezerwatowymi, głównie w Popielnie nad jeziorem Śniardwy oraz w Roztoczańskim Parku Narodowym. Konie żyją w tabunach - haremach - posiadających swoją wewnętrzną strukturę. Najważniejszy w tabunie jest ogier, którego zadaniem jest obrona przed intruzami oraz utrzymanie dyscypliny w stadzie. Różne wzorce zachowania tej rasy zostały zarejestrowane w fascynującym filmie, który chcemy Państwu przedstawić.

Wykładowcy:

mgr inż. Katarzyna Balińska

Miejsce:

Budynek Nowej Zootechniki,
ul. Wołyńska 33,
sala Zygmunta Mocarskiego, godz. 12.00-12.45

KONTAKT:

Katarzyna Balińska,
tel. 061 848 72 38,
e-mail: kasiabalinska@wp.pl

Jeżeli chcielibyście uczestniczyć w innych wykładach związanych z Waszymi zainteresowaniami nie tylko konnymi to wejdźcie na stronę: http://www.festiwal.trylion.com/program.htm

Tam znajdziecie informacje na temat ciekawych wykładów o różnorodnej tematyce realizowanych w związku z IX Festiwalem Nauki i Sztuki w Poznaniu.

Pozdrawiam serdecznie !

Asia


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin